fbpx

Bliži nam se kraj najdražeg nam gosta u godini – Ramazana.Nakon mjeseca Ramazana,muslimani obilježavaju Bajram.U mojoj porodici Bajrami se dočekuju na najljepši mogući način.Svi smo jednim dijelom sebe sretni, drugim dijelom tužni.Sretni smo jer smo s Božjom pomoći ispostili još jedan ramazan, dočekali Bajram.No, tužni jer, će mnogo vremena doći dok nam ne dođe najdraži gost ponovo.Moja mama svakog bajramskog jutra sija posebnim sjajem.Uzbuđena je i često nespretna.Glavno joj je pitanje:“O,da li ćemo sve stići pripremiti?“.Tom slatkom nervozom i nama izmami osmijeh na lice.Naravno,prvog dana Bajrama je sve posebno.Tog jutra,kad ispratimo babu i brata u džamiju obavljamo posljednje pripreme.Kada oni stignu,nastaje sreća.Čestitanja.Ljubav lebdi u zraku.Teku razgovori,ispijaju se vruće šalice kahve,pojede se pokoja baklava kojoj je nemoguće odoljeti.Nakon toga,kreću porodične posjete najmilijima.Naša prva posjeta, bude dedi i neni.Oni nas dočekaju objeručke,jer tko nam se više raduje od njih?Sretni su.Sretni smo,jer dočekujemo zajedno još jedan Bajram.Što više rodbine posjetimo,više nam ljubav srca ispunjava i postajemo jedno.Naši stariji se prisjećaju priča iz davnina,a mi mlađi,saznajemo dosta novoga .Te protekle Bajrame proživljavamo s njima.Sretni smo i dobrog raspoloženja.Tokom drugog dana najdražeg nam Bajrama dovimo i molimo se, za sve one koji nisu sa nama,a prije svega šehide iz naše porodice.A i ostale koji su poginuli u borbi za naše bolje sutra.Zatim nas obuzima nostalgija zbog odlaska Bajrama.Prošao je još jedan Ramazan,Bajram,koji cjelokupnu rodbinu okupi i zbliži. Pokaže nam koliko je život ljepši kad smo zajedno.Shavatamo tada,da, ukoliko Allah dž.š Bude Zadovoljan nama,da će nam smanjiti čežnju za našim najmilijim gostima.Znajte jedno!Volite,poštujte,posjećujte i cijenite svoje bližnje,dok su živi.

Život ne traje vječno,da bi odlagali stvari za nekada kasnije…

Ždralić Amina

By admin