fbpx

MEĐUNARODNI PRAZNIK RADA PRVI MAJ

Međunarodni praznik rada obilježava se svake godine na prvi dan petog mjeseca, samim tim u našem narodu ovaj praznik je poznat pod nazivom Prvi maj. Zašto baš Prvi maj?  1886. godine u Chicagu dana 01. Maja/svibnja održani su prosvjedi u kojima je poginulo  više radnika, a osmero ih je osuđeno na smrt. Tog dana 40.000 radnika izašlo je na ulice tražeći svoja prava u vidu  tri osmice, 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Policija je intervencijom ubila 6, a ranila preko 50 radnika. U spomen na to krvoproliće od 1890. Se taj datum počinje obilježavati kao „Međunarodni dan opće solidarnosti radništva“.


-Prikaz masovnih prosvjeda radnika na ulicama Chicaga održanim  01.05. 1889. godine

Kao simbol bunta protiv događaja u Chicagu te kao simbol Prvog maja odabran je crveni karanfil.

Neka ova jarka crvena boja predivnog karanfila probudi u nama  svijest da na prvi maj ne slavimo samo jedan dan godišnje kad ništa s pravom ne radimo osim izleta i roštiljade. Ne! Na taj datum bi se trebali prisjetit da se još uvijek kao i tad, davne 1889. Vodi borba za radnička ali samim tim i osnovna ljudska prava.  Brzo smo mi zaboravili da se tad, a u pojedinim zemljama i danas zlorabi sloboda i prava djece te se koriste kao robovi  i prisilno gone na rad. Muškarci kao i žene bore se i dalje za svoja prava na rad. Zaboravili smo da „ tri osmice“ nisu samo fraza nego i činjenica da se to pravo osporavalo, a vrlo često se i dan danas osporava.  Zaboravili smo! Prvi maj međunarodni praznik rada trebao bi i ima puno veće značenje nego što ga mi danas doživljavamo. Prvi maj treba biti dan kada slavimo sva ljudska prava i prava radnika i taj datum treba biti podsjetnik da se za ta prava trebamo boriti i da ih trebamo čuvati. Smisao ovog dana nije u izletu i roštiljanju već u   pravima za kojima su mnogi vapili, za koja su se mnogi borili da bi ih mi danas imali, a mi, mi ne smijemo zaboraviti njihovu žrtvu i žrtvu svih onih što i danas za tim  pravima vape.

SVIM UPOSLENICIMA SREDNJE STRUČNE ŠKOLE BUGOJNO TE SVIM RADNICIMA ŽELIM SRETAN MEĐUNARODNI DAN PRAVA RADNIKA.

Luka Dadić IV.B

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *