fbpx

Kako kaže jedna kineska poslovica:”Knjiga je poput bašte u džepu”, zaista jeste. Život je često težak i nepredvidiv, mnogo situacija je danas u kojima se ne snalazimo, dok ne potražimo spas u knjigama. Svako slovo,riječ,stranica imaju nadu i vjeru u bolje danas, bolje sutra. Znanje,snagu,ljubav,vjeru,mudrost i mnoštvo drugih lijepih stvari koje nam knjiga pruža, stvarano je stotinama, hiljadama godina unazad. Čovjek je preko raznih pisama, kao što su:slikovno,klisnato,znakovno, ostavljao pisane tragove za buduće generacije. Sva ta mudrost nastala je mnogo prije. Knjiga nikada nije izdala, niti napustila nijednog čovjeka. Sretan je onaj koji smiraj duše pronađe u knjigama. Mnoga iskušenja i iskustva nas još čekaju, koja ćemo lakše prebroditi ako svoj um obogatimo znanjem iz knjiga. Um bez knjiga je kao ptica bez krila. Život i razmišljanje pisca ispisano u knjigu od prve do zadnje korice, vjerni su prijatelji svakom čovjeku. Možda neke stvari nećemo doživjeti, ali ćemo ih razumjeti zbog znanja koje smo pronašli u knjigama. 23.april nije običan dan. To je dan kad trebamo shvatiti da smo bez znanja kao pola čovjeka.O brojnim civilizacijama koje su postojale, znamo zahvaljujući zapisima prošlih godina i knjigama.Ponekad je dobro da se nekim poslovicama prisjetimo koje čari knjiga krije.

“Volim knjigu: knjiga uči da prihvati bratac brata”.

(Aleksa Šantić)

 

Knjiga je-čarobnjak. Knjiga je preobrazila svijet. U njoj je pamćenje ljudskog roda, ona je tumač ljudske misli. Svijet bez knjige – svijet je divljaka.”

(Nikolaj Aleksandrović Morozov)

 

Knjiga je san koji držite u ruci”

(Neil Gaiman)

 

Ždralić Amina, IIb.

                                                                     Novinarska sekcija SSŠ Bugojno.

By admin