fbpx

Poštovane kolege,

1994. godine UNESCO je proglasio 5. oktobar Svjetskim danom prosvjetnih radnika koji se obilježava u više od 100 zemalja svijeta, među kojima je i Bosna i Hercegovina.

Kao direktor škole, želim vam se zahvaliti  na vašem svakodnevnom trudu, znanju i podršci koju pružate učenicima, kao i na tome što našu školu činite mjestom u kojem se djeca osjećaju dobrodošlima i sretnima. 

U obavljanju ovog iznimno važnog zadatka potrebno je imati puno strpljenja i ljubavi, bez kojih ne bismo mogli ostvariti naš zajednički cilj, da djeca imaju sretno djetinjstvo, kvalitetno školovanje i da budu spremni nositi se sa poslovnim izazovima koji ih očekuju.

Ova godina će ostati upamćena po mnogim specifičnostima od kojih je, između ostalog, i spremnost nastavnika da obrazovanje djece ne dođe u pitanje ni onog trenutka kada smo se našli pred jednim teškim izazovom pandemije i uticaja zvanim COVID-a 19.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Direktor škole

Učenici o nama…

Svjetski dan profesora  obilježava se svake godine 5. oktobra.

Za učenike možda samo dan kad se ne ide u školu, ali za profesore i ostale radnike prosvjete dan kad se njihov, nimalo lagan, posao hvali. Dan kad se posebno misli na njih, na njihov rad, na njihovo zauzimanje za posao. Kako se slavi Dan žena, Bajram, Božić… Tako isto treba da se slavi i hvali dan prosvjetnih radnika. Meni kao učenici najbliži su profesori, ljudi koji su tu da me izvedu na pravi put. Oni su ti koji su život proveli u školi, prvo su se oni školovali, zatim školuju nas. Njima nije teško doći u školu i čitav dan učenike učiti, kako školskim, tako životnim lekcijama. Dužni smo veliku zahvalnost tim ljudima koji su tu u svakom trenutku, uvijek su tu da nam pomognu, izađu u susret. Oni treba da se slave i hvale, bez njihovog rada dosta toga ne bi bilo na svom mjestu. Dan prosvjetnih radnika nije samo dan kad se ne ide u školu ili na posao. To je poseban dan, dan za zahvalnost svim tim radnicima.

Admira Hadžić  IVb

Svjetskim danom prosvjetnih radnika,obilježavase 5.oktobar. U BiH se obilježava od 1999.godine.Cilj je da se istakne uloga prosvjetnih radnika u obrazovanju i razvoju djece. Prosvjetni radnici imaju veoma tešku misiju,to jest obrazovanje i odgajanje djece. Ovim danom se daje i podrška za prosvjetne radnike kako bi oni što bolje ispunjavali potrebe budućih generacija i podigli obrazovanje na što veći nivo. Zaista je velika čast biti prosvjetni radnik,što je i moja velika želja. Oni koji ovaj posao rade s ljubavlju znaju da nema ništa plemenitije od ove aktivnosti. Prenositi svoje znanje i iskustvo na djecu kao nevina i neiskvarena ljudska bića,učiti ih životu i onome što će im koristiti u budućnosti je zaista velika stvar. To je posao koji ima jako veliku odgovornost.

Profesori u mojoj školi su jako dobri i strpljivi. Ipak smo mi skoro odrasle osobe s kojima treba imati dobre živce. Oni ne mogu učiniti sve,ali mogu učiniti nešto,a to je da postanemo prije svega dobri ljudi. Naravno,čine to svakoga dana što ja jako cijenim,a trebalo bi da cijene i svi ostali. Svaki dan nas nauče nešto novo,jer život je lekcija koja se stalno uči. Želim im puno sreće i strpljenja u daljem radu.

Dragi naši učitelji,nastavnici i profesori sretan vam Dan prosvjetnih radnika.

Amra Vunić IVb

Sjećam se još svog upisa u školu.

Uzbuđenje smijeh iščekivanje potisnuli su sve druge osjećaje. Napokon i taj dan, prvi dan škole. Dolazak u školu i upoznavanje svega što će nas slijediti idućih godina bio je puno lakši uz našeg učitelja. Bio je pravi učitelj i imao takav pristup djeci da smo ga s vremenom zavoljeli kao člana obitelji.

Onda, četiri godine s učiteljem i približio se kraj. Vrijeme prelaska u drugu školu kada nam na sat dolaze nastavnici, do tada sedam predmeta i jedan učitelj, a od sada 13 predmeta i 13 nastavnika. Kao i sa učiteljem s vremenom navikli smo i na ekipu iz zbornice. Istina, trudili su se da nas urazume, ali pubertet im je zadavao probleme. Još se uvijek sjećam nastavnice povijesti, svim silama se trudila smiriti nas, ali ipak su tri papirna aviona poletjela prema njenoj čičkavoj frizuri. Taj period najlakše se može opisati kao period kojeg smo svi skupa izdržali i preživjeli. Eh, onda srednja škola.

Kada završe svi problemi sa najmržim pitanjem svih osmaša, Koju ćeš srednju?

I kada se upišemo u srednju školu sve postaje zanimljivije. Prvi dan trema vlada svima, kod pojedinih je preočita, drugi je bezuspješnoskrivaju, ali trema caruje prvim danom srednje škole. Onda saznajemo tko nam je razrednik, naravno čuli smo priče kakvih sve profesora ima pa prije ulaska novog razrednika na vrata već se uveliko predviđa. I tako, iz dana u dan i na srednju školu se naviknemo. Možda i lakše nego do sada. Zaslužni za to su naravno profesori.

Slušajućipriče prijatelja iz drugih škola može se doći samo do jednog zaključka, pristup i predavanje naših profesora, u našoj školi najbolji je od svih. Naša ekipa iz zbornice najbolje objašnjava, stvore najbolju atmosferu u razredu, ma jednostavno naši su najbolji.

Da opet biram srednju školu koju ću upisati opet bih izabrao istu. Jer atmosferu na satu fizike, pričenašeg profesora na satu historije, sat bosanskog jezika koji je sam po sebi doživljaj, osjećaj na matematici kada profesorica sve objasni i sve mi je jasno, a znam da za par dana na kontrolnom baš to neću znati, pa to ne bih mogao zamijeniti ni za jednu drugu varijantu.

Na praksi kada čekamo da profesor izađe  da na tren upalimo brusilicu, u sali za tjelesni dok molimo profesora da nas pusti vani na teren, na satima teorije iz raznih predmeta koje predaje grupa profesora s kojom je gušt raditi, pa baš to se ne može mijenjati. Svima nama se desi loš dan i nije nam ni do samih sebe kamo li do škole i tada imamo profesore da to prepoznaju i dopuste pauzu, nebitno koji to dan bio po rasporedu  jer svaki dan imamo takve profesore. I hvala im na tome.

Danas je Dan prosvjetnih radnika.

Danas je Dan ljudi koji su cijeli svoj život posvetili prenošenju znanja na druge.

Od učitelja i učiteljica, preko nastavnika i profesora svi su zaslužili da imaju svoj dan.

Naravno i pored tog dana zaslužili su da im se zahvalimo na svemu.

Roditelji za to sto im ti ljudi djecu uče i odgajaju za život.

Učenici se posebno trebaju zahvaliti na svemu što su ti ljudi uradili za njih, kad bi se počelo nabrajati šta su sve uradili za nas spisak bi bio podugačak.

U svoje ime i u ime svih učenika naše škole ekipi iz zbornice Srednje Stručne Škole Bugojno i svim prosvjetnim radnicima sretan Dan prosvjetnih radnika hvala vam na svemu sto radite za nas.  

Luka Dadić Ivb

 Održana je svečana sjednica Nastavničkog vijeća Srednje stručne škole, Bugojno

Dragi moji nastavnici,  najiskrenije vam čestitam 5. Oktobar, Svjetski dan prosvjetnih radnika.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Direktor

                                                           Gurbeta Salih, dipl.ing saobraćaja i komunkacija

By admin